Eğitim Bir-Sen Başkanı Milli Eğitim Bakanını Eleştirmek İçin Eleştiriyor

Eğitim Bir- Sen Kocaeli şube başkanı Şahin Yaşlık geçtiğimiz hafta yayınlanan yönetici atama yönetmenliğini bahane ederek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönetici atama üzerinden eleştiri getirdi.

Eğitim Bir-Sen Başkanı Milli Eğitim Bakanını Eleştirmek İçin Eleştiriyor
Bu içerik 882 kez okundu.

Eğitim Bir- Sen Kocaeli şube başkanı Şahin Yaşlık geçtiğimiz hafta yayınlanan yönetici atama yönetmenliğini bahane ederek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönetici atama üzerinden eleştiri getirdi. Şube Başkanı sadece eleştirmek için eleştirdi.

Bakanlık yapmış olduğu yönetmelik değişikliği ile İmam Hatip Okulları ve Meslek Liselerine yapılacak yönetici atamalarında meslek dersi öğretmenlerini önceleyen değişikliğe gitti.

Bakanlığın yapmış olduğu bu değişikliğe Kocaeli Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık bir açıklama yayınlayarak itiraz etti.

Kocaeli Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık açıklamasında: “ Size yüzlerce örnek veririm Meslek Liselerinde başka branşlarda olup, okulunu çok başarılı şekilde yönetmiş, başarısını kat kat arttırmış, ürettiği projelerle Türkiye ve Dünya Şampiyonlukları kazanmış başarılı Müdürler ve Müdür Yardımcıları var. Asıl önemli olan Yöneticinin branşı değil, yöneticinin ne kadar başarılı olduğudur. Bu yönetmenlik maddeleri yöneticileri huzursuz etmiştir. Bürokrat kararlarının istişare edilmeden uygulamaya koyduğu kararların ne kadar sakıncalı olduğunu ve sosyal maliyetlerinin ne kadar çok olduğunu Yeni LGS sisteminde gördük.” Dendi.

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanının yönetici atama yönetmelik değişikliği üzerinden Milli Eğitim Bakanlığına yaptığı eleştiri haksız bir eleştiridir.

Mesleki Eğitim Genel Müdürü ataması ile ilgili eleştirisini de, bu genel müdürlüğe çocuk doktoru atamasının yapıldığı gün yapsaydı, yerinde ve samimi bir eleştiri olarak görür ve takdir ederdik.

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu yönetici  atama yönetmeliği değişikliğine en büyük desteği Eğitim Bir-Sen’in vermesi gerekir.

Şöyle ki; İmam Hatip ortaokullarına ve Liselerine müdür olarak atanacak kişinin Kuran-ı Kerim, Mesleki Arapça, Fıkıh, Tefsir, Hadis, Akaid, Kelam, Siyer gibi meslek derslerini bilen İlahiyat kökenli bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanmasını istersiniz yoksa torpili bulup beden eğitimi, müzik, felsefe mezunu bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanmasını istersiniz.

MESLEK LİSELERİNDE DE DURUM FARKLI DEĞİLDİR.

Meslek liselerine öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinin atanmasının ne zararı olabilir?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın da özellikle İmam Hatip okullarına yapılacak yönetici atamalarında hassas davranılması gerektiği yönünde talimatı olduğu bilgisine sahibiz...

Bu konuda Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz’ın da bu okullara yapılacak Okul müdürü atamalarında ki hassasiyeti ve öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinin atanmasını istediğini biliyoruz.

EĞİTİM BİR-SEN ŞUBE BAŞKANINA YALNIZCA BİR ÖRNEK VERELİM.

Geçtiğimiz yıl Ankara’nın Çankaya ilçesinde temeli atılan gözde bir İmam Hatip Lisesine meslek dersi öğretmeni olmamasına rağmen, meyhanelerden çıkmayan bir öğretmen kurucu müdür olarak görevlendirildi.

Sendika itiraz edecekse bu görevlendirmeye yüksek sesle itiraz edip, İmam Hatip okullarına seçilecek okul müdürlerinin öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinden seçilmesini talep eder ve bu atamalarda çok hassas davranılmasını isterdi.

Bundan sonraki süreçte yapılacak sınav esaslı atamalarda; sınavı kazanan Rehberlik, Felsefe bölümü gibi alan dışı ve İmam Hatiplerle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin atanmasının önünü kapatan bu yönetmeliğin en büyük destekçisi Eğitim Bir- Sen olmalıdır.

Örneğin; İstanbul Kartal İmam Hatip Lisesi ya da Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesine, branşı resim, müzik, felsefe olan bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanması uygundur yoksa meslek dersi öğretmeninin mi?

Sendika Başkanı elini vicdanına koyarak bu soruya samimi olarak cevap vermelidir.

Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığının yönetici atama konusunda yaptığı değişiklik çok yerindedir. Bundan sonraki süreçte sınav esaslı yönetici atamalarının yapılacağı da göz önüne alındığında, bu yönetmelik değişikliğini yapan ve İmam Hatip Okulları ve Meslek Liselerine, meslek dersi öğretmenlerin yönetici olmasının önünü açan Bakan Ziya Selçuk’u tebrik ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanı’nın İmam Hatipler konusunda gösterdiği bu hassasiyete destek vermesini beklediğimiz Eğitim Bir-Sen’in Şube Başkanının açıklamasını çok talihsiz ve samimiyetsiz buluyoruz.

Bu açıklamanın sadece Milli Eğitim Bakanını eleştirmek için eleştirmek ve gündeme gelmek için yapılmış, içi boş ve tutarsız bir açıklama olduğunu düşünüyoruz.

KAYNAK: www.kamudanhaber.net

Eğitim Bir-Sen Meb MEB Bakanı Ziya Selçuk Meslek Liseleri Meslek Liseleri Yönetici Atamaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı 600 İşçi Alacak
Milli Savunma Bakanlığı 600 İşçi Alacak
Adli Tıp Kurumu 71 Sözleşmeli Personel Alacak
Adli Tıp Kurumu 71 Sözleşmeli Personel Alacak