2019 ALES Sınav Başvuru İşlemleri Bugün Bitiyor

ALES ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılıyor. 5 Mart tarihinde başlayan 2019 ALES başvuruları bugün bitiyor? ALES başvurusu nerede ve nasıl yapılır?

2019 ALES Sınav Başvuru İşlemleri Bugün Bitiyor
Bu içerik 365 kez okundu.

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan bir sınavdır. ALES genellikle yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak da değerlendirilir. Ayrıca yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek olan adayların seçiminde ilgili kurumların aradığı şartlar arasında yer alan bir sınavdır.

ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya naklen atanabilmek için ya da doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınavdır.

ALES BAŞVURULARI BUGÜN BİTİYOR

ALES başvuruları 5 Mart 2019 tarihinde başladı. ALES’ e başvuru yapmamış olan adaylar için 13 Mart 2019 tarihi son gün. ALES başvuruları ÖSYM’nin internet sitesinden veya herhangi bir ÖSYM bürosunda yapılabilir. Başvurusunu elektronik ortamda yapacak olan adaylar başvuru giriş formunu doldurduktan sonra 120 TL olan sınav ücretini yatırmalılar. ALES sınav ücretini ÖSYM’nin internet şubesi e-İşlemler de yer alan ÖDEMELER butonunu tıklayarak banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

2019 ALES SINAV VE SONUÇLAR İLE İLGİLİ DETAYLAR

2019 ALES ne zaman yapılacak? ÖSYM’nin açıklanan sınav takvimine göre 2019’un ilk ALES ilkbahar dönemi sınavı 5 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak. 2019 ALES Sınavı ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları 30 Mayıs 2019 tarihinde erişime açılacak.

Sınav sonucu ise ÖSYM tarafından adaylara duyurulacak. 2018 ALES ilkbahar dönemi Sınavında 15 dakika kuralı geçerli olmayacak. Sınav ücretleri, başvuruların başladığı gün, kılavuzda yayımlanacak. ALES Sınav sonuçları ise kurum tarafından yayımlanan 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

Başvuru Yapmak İçin TIKLAYINIZ

ALES ilkbahar ALES BAŞVURULARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı 600 İşçi Alacak
Milli Savunma Bakanlığı 600 İşçi Alacak
Adli Tıp Kurumu 71 Sözleşmeli Personel Alacak
Adli Tıp Kurumu 71 Sözleşmeli Personel Alacak